8 Mayıs 2009 Cuma

BMW M kodlu X5 ve X6 modelleriBMW M kodlu X5 ve X6 modellerinin örtüsünü kaldırdı...

“M” kodunu herhangi bir BMW’nin üzerinde gördüğünüzde şöyle bir durup bir daha bakmadan geçemiyorsunuz değil mi?İşte bu modellere iki tane daha eklendi. Bavyeralı üreticinin crossover modelleri X5 ve X6’nın yüksek performanslı “M” versiyonları otomobil severlere merhaba demek için can atıyor.

Bu araçların motor kaputunun altında yer alan 4.4 lt çift turbo V8 motor 6000 d/d’de ürettiği 555 HP güç ve 1500- 5650 d/d aralığında ürettiği 680 Nm tork ile performans düşkünlerinin iştahını kabartacak. Bu rakamlar M5’de kullanılan atmosferik 10 silindirli motorun 507 HP’lik güç çıkışı ve 520 Nm’lik torkuna resmen fark atıyor ama kimse üzülmesin gelecek nesil M5 ve M6 modellerinde V10’nun yerine V8 turbo motor kullanılacak.İlk defa bir M modelinde direksiyondan da kumanda edilebilen 6 ileri otomatik şanzıman kullanılacak olması da X5M ve X6M için bir ayrıcalık. BMW’nin akıllı xDrive dört çeker sistemi de her iki modelde de görev yapacak.

Araçların performans rakamları da kendi segmentleri için dudak uçuklatıcı…0’dan 100’e 4.7 saniyede çıkan araçların son süratleri ise 250 km/s (elektronik olarak sınırlı) veya opsiyonel olarak sunulan “M Driver” paketiyle 275 km/s.BMW’nin M departmanı performası arttırmak için araçların mekaniğinde de bazı geliştirmeler yapmışlar. X5 ve X6’nın süspansiyonları Dinamik Performans Kontrolü ile daha da etkin hale getirilirken Servotronic direksiyon sistemi ve dört pistonlu kaliperlerin monte edildiği frenler bu güncellemeleri tamamlayan diğer öğeler oluyor.

Performans değişikliklerinin yanı sıra X5M ve X6M modellerinde “M” kodunu vurgulayacak kozmetik değişiklikler de yapılmış. Her iki modelde de yeni bir gövde kiti kullanılmış. Yeni ön ve arka tamponlar, sert paneller, marşpiyeler, yeni egzoz çıkışı ve 20 inçlik alaşım jantlar gövde kitinin en dikkat çekici öğeleri olarak sıralanabilir. X5M ve X6M’in iç tasarımda ise “M” logolu spor direksiyon simidi ve deri koltukların yanı sıra revize edilen gösterge paneli ilk anda göze çarpan öğeler oluyor…
Hiç yorum yok: